Smuteční věnce a květiny

Nedílnou součástí smutečních obřadů a pohřbů jsou květiny. Jedná se jak o věnce, tak smuteční kytice, či jednotlivé květy, a je to vlastně poslední dar, který můžeme zesnulému přinést.

V dnešní době existují e-shopy, kde je možné si nejen smuteční květinové vazby a věnce objednat. Mnohé z nich je doručí rovnou na místo určení – do místa bydliště, na poslední rozloučení do kostela, smuteční síně, zkrátka kamkoliv budete potřebovat. Obvykle jsou květiny na určeném místě cca hodinu až dvě před zahájením smutečního obřadu. Poté jsou květinové dary vystaveny dle protokolu.

Využít k objednání smutečních květin e-shop je výhodné hned z několika důvodů – jednak můžete objednávat pohodlně z domova v kteroukoliv denní i noční dobu, a pak mnozí z nás nejsou v hlubokém zármutku schopni hovořit s cizími osobami a smuteční květinovou výzdobu zajistit.

Květiny neslouží jen jako výraz úcty při posledním rozloučení, ale osoby, které jsou na pohřeb pozvány a nemohou se ze závažných důvodů zúčastnit, mohou poslat smuteční kytici či věnec jako omluvu pozůstalým.

Jaké druhy květin se hodí pohřeb

Nejčastěji používanými smutečními květinami jsou chryzantémy, karafiáty, růže, gerbery a lilie. Samozřejmě je možné uctít zesnulého květy, které měl on sám rád, anebo květinami, které preferuje pozůstalá rodina. Dále je při výběru živých květinových vazeb a kytic rozhodující roční období a aktuální nabídka květinářství.

Barvy smutečních květin a aranžmá

Podle zvyklostí se barva květin volí podle věku zemřelého – bílé a světlé odstíny květů jsou vhodnější pro mladší zesnulé osoby, pro starší muže se hodí tmavší květiny, avšak vhodná je i žlutá barva; červenými a růžovými odstíny se loučíme se ženami. Všechny kytice i věnce je vhodné doplnit i bílou a zelenou barvou.

Průvodce smutečními vazbami

Smuteční věnec

Smuteční věnec – je to nejčastější a nejtypičtější smuteční květinové aranžmá. V jeho kulatém tvaru spočívá totiž jeho symbolika – kruh představoval koloběh a nekonečnost pozemského a následně posmrtného života.

Smuteční věnce se vyrábějí v průměrech od 40 do 80 cm.

Věnce věnují zemřelému zpravidla rodinní příslušníci, kolegové a vedení společnosti, popřípadě významné osoby a instituce.

Věnce se kladou na zem, na rakev, nebo se věší na stojany.

Vypichované kytice

Vypichované kytice – floristé či aranžéři vypichují květinovou aranž do podložky, kterou tvoří hmota oasis. A protože je kytice určena k položení (menší na rakev, či na stolky, větší na zem, apod.), mívá obvykle trojúhelníkovitý tvar.

Smuteční kytice je cenově dostupnější než věnec, a má také nižší hmotnost, což je výhodné, přináší-li ji třeba žena. Barva květin i jejich druh by měly být přizpůsobeny věku i vkusu zesnulé osoby.

Speciální smuteční vazba

Speciální smuteční vazba – květiny jsou seskupeny do tvaru kříže nebo srdce.

Pohřební kytice do ruky

Pohřební kytice do ruky – má být z živých květin, umělé květy jsou naprosto nevhodné. Většinou floristé váží smuteční kytice do ruky malé, střední a velké. Je třeba počítat s tím, že cena velké kytice zcela určitě přesáhne tisíc korun.

Smuteční kytice na hrob

Smuteční kytice na hrob – může to být třeba jen jedna květina; v takovém případě se volí obvykle růže, neboť i tento jediný květ vypadá vznešeně a poslední rozloučení se zesnulým s růží je důstojné.

Počet květin v kytici

Počet květin v kytici – i v současnosti se vychází ze zvyklostí a dodržuje se sudý počet květin v kytici nebo v květinové vazbě.

Smuteční stuhy

Smuteční stuhy – klasické smuteční stuhy jsou rozděleny na dva cípy; na jeden z nich se tiskne text, jímž se chceme se zesnulým rozloučit, např. S úctou…, Poslední sbohem…, S láskou v srdci…, Nikdy nezapomeneme…, Vzpomínáme…, Na rozloučenou…, Rodina…, aj., na druhém cípu je uvedeno jméno toho, kdo věnec či kytici odevzdává.

Smuteční stuhy se dnes nepoužívají jen černé barvě jako v minulosti, ale u starších osob se dodržují tmavé odstíny, ale u osob, které zemřely v mladším věku, lze využít i světlejší stuhu.

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *